Rallye Rejvíz, mezinárodní odborná soutěž pro posádky zdravotnických záchranných služeb, která je už tradičně výraznou platformou i pro studenty medicíny, proběhla letos opět s velkým úspěchem. Soutěžící z Česka, Slovenska i letos z Japonska během pěti dnů zdolávali simulované krizové situace, které nepochybně prověřují jejich praktické i netechnické dovednosti.
První ročník Rallye Rejvíz se uskutečnil v roce 1997 u příležitosti 20. výročí založení Záchranné služby Jeseník v horské osadě Rejvíz, nejvýše položené osadě ve Slezsku. Jak zdůrazňuje MUDr. Katarína Veselá, hlavní rozhodčí soutěže: „Soutěž se postupně vyprofilovala do současné podoby mezinárodní akce, která spojuje odborné zaměstnání posádek záchranné služby a společenské setkání složek IZS. Medici řeší simulované situace s živými figuranty, které jsou identické s úkoly pro profesionální záchranáře. Letos se zvládli s naprostým přehledem postarat například o pacienta s CHOPN a nutností napojení na neinvazivní ventilaci, pacienta s traumatickou zástavou oběhu či dítě s náhlou zástavou oběhu.
Dr. Veselá dále konstatuje: "Studenti lékařských fakult jsou na velmi vysoké odborné úrovni. Mají rozsáhlý přehled znalostí, ale rovněž dokážou pracovat v týmu a zvládají i netechnické dovednosti. Medici z LF MU mají výborné zázemí a podporu univerzity v oblasti urgentní medicíny, a proto se dlouhodobě umístňují na předních místech."
Soutěž studentů 4. - 6. ročníku lékařských fakult probíhá pod zkratkou MUC.RR vždy ve středu dopoledne jako praktické soutěžní zaměstnání, při kterém týmy v roli mediků posádek rychlé lékařské pomoci plní úkoly z oboru urgentní medicína a medicína katastrof. Úkoly jsou koncipovány jako výjezdy zdravotnické záchranné služby a vycházejí ze skutečných výjezdů ZZS. Po skončení soutěže mediků se následně zapojují do týmu jako figuranti, pořadatelé a pomocní rozhodčí při odborných úkolech Rallye Rejvíz.
Odbornou i lidskou náročnost akce shrnuje studentka LF MU Barbora Zubíková z týmu Buchty z Brna: „Rallye Rejvíz byla cennou zkušeností v práci pod tlakem, ověřením, zda je urgentní a intenzivní medicína ten správný směr. Součástí byly i etické scénáře, při nichž jsme museli rozpoznat obtěžování a řešit mimoděložní těhotenství. Setkali jsme se s kolegy z různých zemí, naučili se nové postupy a strašně jsme si to užili.“
Týmy LF MU tradičně závodí na špičkové úrovni. Letos si odvezli 1., 3. a 9. místo – výborný výsledek, který potvrzuje i MUDr. Daniel Diabelko, který je v Simulačním centru LF MU působí jako technik a momentálně připravuje některé týmy na různé soutěže. „Podarilo sa nám obhájiť úspech z minulého roka, vďaka podpore nadačného fondu AKUTNĚ.CZ, ktorý uhradil plné štartovné takmer 24 000 Kč za tím. Děkujeme za to!“
Vítězný tým „Propofolový sen“ popsal svou zkušenost takto: „Rallye Rejvíz naprosto předčila naše očekávání. Prošli jsme 11 komplexními simulacemi, které otestovaly nejen medicínské znalosti, ale i komunikaci s ostatními složkami IZS a rodinami pacientů. Tým fungoval perfektně – a to byl náš první ročník. Určitě se vrátíme!“
Jan Nemčok, nováček na soutěži, zdůraznil: „Rallye Rejvíz není jen o znalostech, ale o schopnosti rychle se rozhodovat, komunikovat a fungovat pod tlakem. Dynamika soutěže, nepředvídatelná avíza a náročné úkoly jako Hannibal, Kakao či Nebe z nás vyžadovaly pořádnou dávku odhodlání. Nejsou to jen simulace, je to nepřenositelný zážitek!“
Rallye Rejvíz tak zůstává nejen sofistikovanou soutěží, ale i nezaměnitelnou školou práce pro budoucí záchranáře, kteří zde získávají zkušenosti nepostradatelné pro svou profesní kariéru i osobní růst. "Ráda bych za celý realizační tým vyjádřila poděkování a úpřimný obdiv všem soutěžícím, protože zvládnout tak náročné situace je těžké i z pozice profesionálního záchranáře, natož z pozice studenta medicíny," uzavírá dr. Veselá.