První dojmy studenta ze SIMU - úplně nový level výuky!

SIMU se v podzimním semestru zapojilo do výuky studentů Všeobecného i Zubního lékařství. Ovšem svou roli pro volbu naší fakulty již hraje delší dobu. A stávající studenti velmi pozitivně vnímají zapojení největšího centra simulační medicíny ve střední Evropě do výuky. Zeptali jsme se studenta 1. ročníku Všeobecného lékařství Jana Hlavici, jak vnímá výuku na SIMU, jakou hrálo roli při výběru školy a co od centra očekává.

16. 11. 2020

V kolikátém ročníku studujete na LF a jaký program?
Jsem student 1. ročníku všeobecného lékařství.

Bylo pro Vás SIMU důvodem studovat na LF MU?
Ano, když jsem se v červenci rozhodoval mezi lékařskou fakultou v Olomouci a tady v Brně, nové simulační centrum bylo jedním z hlavních důvodů, proč jsem si vybral právě tuto fakultu.

Co vás na medicíně zajímá? Jakému oboru byste se rád v budoucnu věnoval?
Vždy mě zajímalo, jak funguje naše tělo, od každodenních jevu jako například kýchaní nebo zívání až po jevy na mikroskopické úrovni. To je asi hlavní důvod, proč jsem si vybral medicínu. Zatím ještě nemám rozhodnutý obor, kterému bych se chtěl věnovat. Ještě totiž nevím, co všechno obnáší, ale lákají mě obory jako chirurgie, neurologie nebo imunologie. Doufám, že v budoucnu se budu jednomu z nich věnovat.

Vaše výuka už v SIMU nějakou dobu probíhá. Kdy jste se poprvé dostal k vyzkoušení simulační medicíny a jak to hodnotíte?
Do SIMU jsme se poprvé dostali v rámci předmětu první pomoc, který probíhá každých 14 dní. V něm už jsme si mohli vyzkoušet základní dovedností techniky při záchraně lidského života. Tyto úkony zkoušíme na trenažérech i formou výuky na virtuálních pacientech. Z proběhlé výuky jsem velmi nadšený, získávání těchto praktických zkušeností si moc cením. A pak se ještě těším, až budeme SIMU navštěvovat i v rámci předmětu anatomie, kde si budeme ukazovat a popisovat snímky z magnetické rezonance a počítačové tomografie. Získáme tak další pohled na stavbu našeho těla.

Než jste nastoupil na naši fakultu, jaké jste měl očekávání směrem k SIMU? Dokážete si představit studium na lékařské fakultě bez SIMU?
Když jsem ještě neměl tu čest se s SIMU seznámit, z fotek se mi simulační centrum moc líbilo. Celé SIMU naprosto předčilo moje očekávání. Teď jako student už konečně můžu ocenit toto moderní, prostorné zařízení. Dokonce máme i odpočinkové místo, kde si se spolužáky můžeme na chvíli odpočinout. Čím více času zde se spolužáky trávíme, tím víc si uvědomuji, že si studium na LF bez SIMU nedokážu představit. Rozhodně zvedá výuku na úplně nový level.

Co od SIMU tedy do budoucna očekáváte?
Asi nejlepší možnou přípravu na chod v opravdové nemocnici. Daleko více možností na vyzkoušení týmové spolupráce či reálných situací, které mohou nastat při běžném chodu v nemocnici. Lektoři na nás budou mít daleko více času, protože nebudeme nějak omezovat chod nemocnice a zároveň i my budeme mít více času na trénování.